پمپ سانتریفیوژ

پمپ سانتریفوژ به پمپی اطلاق میشود که از نیروی سانتریفیوژ جهت  برقراری اختلاف فشار در یک سیال استفاده میکند تا منجر به برقراری عمل پمپاژ بشود. این اثر سانتریفیوژ را می توان با تصور پرتاب قطرات آب توسط تایر یک خودرو در حال حرکت بر روی سطح یک جاده که موقع بارندگی خیس شده تجسم کنید. 

در این پمپ ها عمل پمپاژ نتیجه ی عملکرد قاشقی تیغه های پروانه نیست بلکه نتیجه ی نیروی سانتریفیوژ یا گریز از مرکز می باشد.

یک سوال که برای خیلی ها پیش میاد که آیا پمپ مایع  رومکش می کنه به داخل و بعد عمل پمپاژ شروع میشه یا اینکه نه اول باید به شکلی مایع می باید به درون پمپ فرستاده بشه تا پمپ بتونه کارش رو شروع کنه و بعد از ان کارش رو ادامه بده. در واقع پمپ سانتریفیوژ نمیتونه مکش انجام بده. عمل مکش زمانی میتونه که اتفاق بیفته که از طریقه جابجایی حجم، فشار در یک فضایی کاهش پیدا بکنه و به سیال موجود در فضای مجاور اجازه بده که به داخل ان وارد بشه. مثلا" یک فشار سنج خون رو که احتمالا همه تو مطب دکترها دیدیم رو در نظر بگیرید. ان بادکنکی که دکتر با آن فشار سنج رو باد میکنه به همین شکل هوا رو مکش میکنه. هر بار که اونبادکنکی فشار داده میشه حجمش کم میشه و فشاره داخله ان کم میشه وقتی دکتر نیروی خارجی دستش رو از رو اون ور میداره چون فشاره بیرون بادکنک که همون فشار اتمسفر هستش بیشتر از فشاره داخل بادکنکی هستش هوا به داخل بادکنکی وارد می شه.

حالا یک مورد دیگه. همه ما تا حالا با نی نوشابه یا شیر خوردیم. فکر میکنید ما داریم نوشابه رو داریم به داخله دهنمون می کشیم. اگه اینطور فکر میکنید اشتباه میکنید. در واقع. ما با مکش نی با به درون کشیدن هوای داخل نی فشار رو در انجا کاهش میدیم. از آن طرف در بیرون نی فشار هوا رو داریم که روی سطح مایع داره وارد میشه. حالا که فشار یک طرف از طرف دیگه بالاتر شده طبیعی هستش که مایع در نی و به طرف دهان حرکت کنه.

پس تا اینجا میدونیم که پمپ سانتریفوژ مکش نمیکنه چون اصلا" نمیتونه این کار رو بکنه چرا؟ چون این نوع پمپ یک واحد صلب با حجمی ثابت است که نمیتونه تغییره شکل و حجم بده تا بتونه از طریق جابجایی حجم مکش ایجاد کنه و سیال رو به داخل چشمی پمپ بکشه.

 خوب حالا پس چرا و بر اساس چه اصلی آب توی دهانه ی مکش پمپ جریان پیدا میکنه. طبق توضیحات بالا فقط میتونه یک دلیل وجود داشته باشه و آن هم این که باید فشار در چشمی پمپ کمتر از جاهای دیگه باشه که آب به اون سمت جریان پیدا می کنه. دقیقا" دلیلش همینه. فشار در چشمی پروانه پمپ پایین تره. خوب حالا باید دید دلیل این مساله چی است. این جا هستش که قانون برنولی به دادمون می رسه. یک پمپی را در نظر بگیرید که بین دو مخزن هستش و سطح آب در مخزن مکش با سطح آب در لوله ی دهش برابر هستش. در این حالت هیچ فشاره بیشتری در اثر اختلاف سطح آب در سمت مکش نیست که آب را به سمته چشمی برونه. حالا پمپ رو روشن میکنیم. پروانه ی پمپ شروع  میکند  آب رو بیرون دادن و آب موجود در مخزن مکش طبق قانون ظروف مرتبط میاد تا جای اون آب رو بگیره و سطح برابر دوباره برقرار بشه. برای این کار آب باید از چشمی پروانه رد بشه. میدونید که چشمی پروانه تنگترین نقطه ی مسیر حرکت هستش پس طبقه قانون برنولی سرعت آب در اون جا می ره بالا و وقتی سرعت در چشمی پروانه رفت بالا چی میشه؟ طبق قانون برنولی فشار میاد پایین. از اینجا به بدش هم که معلومه چون فشار در پایین دست پمپ تحت تاثیر فشار اتمسفر بالاتر است آب به ورود به پمپ ادامه خواهد داد.

/ 0 نظر / 37 بازدید